5 sposobów na zwiększenie konwersji drukarni internetowej

wspomaganie konwersji w drukarnii

Potencjalni klienci odwiedzają stronę Twojej drukarni, ale nic nie kupują? Nie każdy zostanie Twoim klientem, są jednak sposoby, by zachęcić do zakupów jak najwięcej z nich.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak badamy konwersję?
  2. Czym jest konwersja wspomagana?
  3. Jak zwiększyć konwersję zakupową?

Konwersja to wykonanie przez odbiorcę oczekiwanego działania. Natomiast wskaźnikiem konwersji określamy procent wizyt na stronie, który przełożył się na pożądaną akcję. Od odwiedzających oczekuje się różnych działań jak np. zapisu na newsletter, wysłania zapytania ofertowego lub odtworzenia filmu na temat naszej firmy. Jednak najczęściej badaną konwersją jest ta zakupowa, czyli procent wizyt, który skończył się kupnem produktu lub usługi.

wspomaganie konwersji w drukarnii

Niektóre systemy CSM (zarządzania treścią) posiadają własne panele analityczne, które dostarczają danych na temat zachowania i zakupów użytkowników platformy. Lecz bez względu na tę możliwość, większość właścicieli sklepów internetowych decyduje się na podpięcie na stronie fragmentów kodów monitorujących JavaScript takich systemów jak Google Analytics czy SalesManago.

Opisany powyżej kod umieszcza się w sekcji „Head” strony, dzięki czemu przy ładowaniu się właściwej treści wczytywany jest także element wysyłający dane o zachowaniu użytkownika do ich zewnętrznego agregatora. Dane te są przetwarzane, by wyświetlić je w sposób przejrzysty dla analityków nieposiadających zaawansowanej, technicznej wiedzy. Na przykład w formie liczb i wykresów. Z kolei programy takie jak wspomniane SalesManago lub popularny na całym świecie HubSpot poza analityką dają możliwość wykonania działań marketingowych wywoływanych akcjami podjętymi przez osoby odwiedzające stronę. W ten sposób użytkownik, który np. doszedł do etapu koszyka może otrzymać przypomnienie o niedokończonych zakupach na swoją skrzynkę e-mail. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zapisał się do Twojego newslettera.

 

Jeden zakup, wiele źródeł

Dość przydatnym terminem w marketingu internetowym jest także „konwersja wspomagana”. Pojęcie to kojarzyć można przede wszystkim z przypisywaniem atrybucji konwersji różnym źródłom ruchu. Brzmi skomplikowanie, dlatego najprościej omówić je na przykładzie.

Przykład:

Użytkownik trafił pierwszy na stronę przez reklamę w Google Adwords. Nie dokonał zakupu, jednak zapisał się do newslettera. Po kilku akcjach newsletterowych i otrzymaniu kuponu rabatowego użytkownik kupił produkt na stronie.

Przykład ten oddaje faktyczną drogę do zakupu wielu użytkowników. Patrząc wyłącznie na źródło wizyty, która skończyła się zakupem można odnieść mylne wrażenie, że odwiedzający stał się Twoim klientem wyłącznie dzięki kampanii e-mail marketingowej. W rzeczywistości kluczowy był już pierwszy kontakt przez Google Adwords, gdyż umożliwił dalszy kontakt. Mając świadomość istnienia konwersji wspomaganej i związanego z nią marketingu wielokanałowego można lepiej ocenić realną wartość poszczególnych działań.

 

Zwiększamy konwersję

Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych sposobów na zwiększenie konwersji zakupowej w drukarni internetowej.

  1. Newsletter – odwiedzający Twoją stronę chętnie zapiszą się na newsletter wiedząc, że mogą otrzymać dodatkowe korzyści w postaci kuponów rabatowych, informacji o promocjach czy ofert specjalnych tylko dla subskrybentów. Pamiętaj, że musisz dopasować przesyłane treści do potrzeb i oczekiwań Twoich klientów. Zapis do newslettera jest najczęściej traktowany jako element wymiany społecznej: „Dam Ci mój adres, a w zamian oczekuje specjalnych warunków”. Przy pozyskiwaniu kontaktów nie zapomnij o kwestiach związanych z RODO.

 

  1. Kody rabatowe – dobre systemy web to print posiadają opcje wykorzystywania kuponów rabatowych. Te mogą być indywidualne lub grupowe, czyli np. dostępne na stronie głównej dla wszystkich odwiedzających. W przypadku obniżek cen można napotkać dwie taktyki. Pierwsza polega na premiowaniu nowych użytkowników. Druga nastawiona jest na utrzymanie najlepszych klientów.

 

  1. Preflight – mawia się, że „czas to pieniądz”. O tym jak ważny jest termin realizacji z pewnością przypomną Ci Twoi klienci prosząc o jak najkrótsze daty odbioru wydruków. Mając doświadczenie z pracy w poligrafii wiesz, że niektórych czynności nie da się skrócić. Częste ograniczenia to m. in. możliwości i dostępność maszyn, moce przerobowe pracowników czy czas wysyłki. Elementem realizacji zleceń, który można skrócić jest natomiast sprawdzanie plików. Automatyczne systemy jak np. preflight, przejmą część obowiązków działu DTP oraz dadzą Twojemu klientowi natychmiastowy feedback na temat poprawności plików, o każdej porze dnia czy nocy.

 

  1. Chat – działając w pośpiechu i w natłoku informacji Twoi klienci mogą życzyć sobie natychmiastowej informacji zwrotnej. Nawet jeśli posiadasz bardzo dobrze napisane FAQ (skrót od Frequently Asked Questions – najczęściej zadawane pytania), nie zmusisz wielu użytkowników do znalezienia w nim odpowiedzi na swoje pytania.

 

  1. Interfejs (design strony) – nic tak nie zwiększa konwersji jak dobrze zaprojektowana i przejrzysta strona. User Experience i User Interface to jedne z najważniejszych trendów marketingowych ostatnich lat. Dobrze odrobiona praca domowa, czyli przemyślana i prosta w obsłudze strona drukarni internetowej zapewni Ci więcej zwolenników niż jakiekolwiek inne formy promocji.

Pierwszy komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Pola z gwiazdką są wymagane