5 tricków, które sprawdzą się w Twojej drukarni online

tricki marketingowe w drukarni internetowej

Poza powszechnie znanymi sposobami na zwiększenie sprzedaży e-commerce, istnieją triki świetnie działające właśnie na klientów web-to-print. W tym artykule przybliżymy Ci kilka z tych, które sprawdziły się w wielu drukarniach online.

O sposobach na zwiększenie sprzedaży w e-commerce przeczytasz na naszym blogu oraz wielu innych stronach. Natomiast ten wpis dedykowany jest właścicielom i marketerom drukarni internetowych.

1. Licznik czasu na zamówienie

Narzędziem dobrze oddziałowującym na klientów drukarni internetowych jest zegar odliczający czas na złożenie zamówienia, które zostanie zrealizowane w najbliższym terminie.

licznik-zamowień

Źródło: Pigmento.pl

Tego typu narzędzie działa na klientów dwutorowo. Po pierwsze tworzy „regułę niedostępności”, o której szerzej pisała Robert Cialdini w swoim bestsellerze „Wywieranie wpływu na ludzi”. Reguła ta dotyczy zwiększonej chęci posiadania produktów, które w późniejszym czasie będą niedostępne. W tym przypadku, osoby które nie zamówią w wyznaczonym przez Ciebie terminie będą musiały poczekać dłużej. Drugim wyzwalaczem zakupowym aktywowanym poprzez licznik jest zwiększenie zaufania do drukarni, która jest na tyle dobrze zorganizowana iż z góry może zadeklarować terminy druku i wysyłki. Klienci często zamawiają wydruki na szybko, w ostatniej chwili. Tego typu gwarancja jest dla nich bardzo uspokajająca. Ostatnia korzyść wynikająca z posiadania powyższego narzędzia dotyczy Twojej obsługi klienta. Zaoszczędzisz wiele czasu, który musiałabyś poświęcić na odpowiadanie na telefony i maile z pytaniami o terminy produkcji i wysyłkę.

2.     Wizualizacje wydruków

Wizualizacje wydruków sprawdzają się świetnie w szczególności w aplikacjach web-to-decor oraz web-to-fabric. Pierwsza z tych aplikacji dedykowana jest wydrukom artykułów do dekoracji wnętrz, jak fototapety, plakaty czy obrazy. Natomiast web-to-fabric służy do produkcji spersonalizowanych tkanin typu zasłony, pościele lub koszulki. Wizualizacje przydadzą się również przy wydrukach wielkoformatowych produktów gotowych, takich jak windery i roll-upy.

Źródło: Expresyo.pl

Dlaczego wizualizacje produktów zwiększą sprzedaż Twojej drukarni online? Ponieważ pokazują one produkt w zupełnie nowym, trójwymiarowym świetle. Płaski plik roboczy do wydruku w postaci prostokąta nie obrazuje tak dobrze docelowego efektu jak wizualizacja kupowanego wydruku. Wprowadzając to narzędzie w swojej drukarni internetowej, wrzucasz kolejny kamyczek do należącego do Twoich klientów ogródka o nazwie „pewność”. Element ten jest dostępny w standardzie dobrych systemów web-to-print. Natomiast inne popularne CMS-y (skrót od tłum. system zarządzania treśćią) jak Prestashop czy Woocommerce, wymagają do jego wdrożenia zakupu i integracji dodatkowych wtyczek.

3.     Pokaż ofertę

Gamę swoich produktów dobrze jest czym szybciej pokazać odwiedzającym stronę. Wiele drukarni internetowych na stronie głównej w formie kafelków prezentuje swoje możliwości. W ten sposób pomaga odbiorcom znaleźć poszukiwany produkt oraz skraca proces zakupowy do minimum.

oferta-drukarnii

Źródło: drukomat.pl

Wiele sklepów e-commerce wykorzystuje pierwszą stronę do prezentacji marki lub aktualnych promocji i trendów w formie dużych slajderów lub animacji. O ile w przypadku produktów związanych z modą pokazanie inspiracji wydaje się być zasadne, o tyle klienci systemów web-to-print w zdecydowanej większości wchodzą na stronę ze swoją wizją lub nawet gotowym plikiem do druku.

 

4.     Stwórz program partnerski

Klientami drukarni online często bywają nie tylko klienci ostateczni, ale również pośrednicy. W drukarniach wielkoformatowych zaopatrują się często małe i duże agencje reklamowe. Z usług systemów web-to-decor korzystają zarówno architekci jak i wspomniane wyżej agencje. Natomiast w web-to-print obsługujących wydruki cyfrowe posiłkują się nawet małe agencje kreatywne chcące w dobrej jakości wydrukować grafiki swojego autorstwa u sprawdzonego partnera.

program partnerski drukarnia

Źródło: viperprint.pl

Oferując program partnerski możesz docelowo zaoszczędzić na kosztach marketingu i promocji przy pozyskiwaniu kolejnych zleceń. Pośrednicy choć oczekują korzystniejszych cen są dla wielu drukarni najbardziej pożądanymi klientami. Zamawiają regularnie, często w dużych ilościach oraz znają standardy i wymagania drukarni odnośnie obsługi klienta oraz przygotowania plików do druku.

5.     Obniż ceny wybranych produktów

Niestety, olbrzymia część Twoich potencjalnych klientów w pierwszej kolejności będzie kierować się kryterium ceny. Nawet jeśli przeprowadzą testy jakości w postaci zamówienia próbnego w wielu drukarniach, by znaleźć się na tak zwanej „short-liście” dostawców testowanych, musisz wyróżnić się również ceną. Rabat na wszystkie produkty jest po prostu nieopłacalny dla Twojego biznesu, dlatego powinieneś wybrać jeden lub dwa najbardziej popularne, które służą firmom do porównywania ofert 1 do 1. Takim wyborem często są klasyczne wizytówki, których ceny są przez drukarnie zaniżane do poziomów dumpingowych, właśnie w celu przyciągnięcia osób porównujących oferty. W przypadku sklepów web-to-decor produktem porównywanym bywają najczęściej najtańsze fototapety winylowe. By uniknąć sztucznego zawyżania cen, ewentualną darmową dostawę lepiej jest zawrzeć dopiero od pewnego progu zakupowego.

Pierwszy komentarzZostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Pola z gwiazdką są wymagane