Konfigurator produktu w drukarni internetowej

software dla drukarni

Bez względu na to jakiego rodzaju wydruki sprzedajesz – chcąc usprawnić Twoim klientom proces zamawiania z pewnością rozważysz możliwość udostępnienia im konfiguratora online.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy i kiedy potrzebujesz konfiguratora wydruków?
  • Jak prawidłowo podejść do tego zadania?
  • O co jeszcze możesz wzbogacić to narzędzie?

Mając doświadczenie z pracy w drukarni, a w szczególności z tych nastawionych na klientów biznesowych, wiesz że wielu klientów bardzo ceni sobie bezpośrednie relacje ze swoim dedykowanym opiekunem. Często opiekunem zostaje handlowiec, czyli osoba, która pozyskała niezbędne zaufanie kontrahenta. Kontaktując się z jedną osobą klient ma większą łatwość współpracy i często większą swobodę kontaktu – może zadzwonić lub napisać maila pod sprawdzony numer lub adres.

Niestety, tak szczególne traktowanie wszystkich klientów może okazać się bardzo kosztowne dla Twojego biznesu. W celu zredukowania kosztów obsługi choć części klientów, wiele drukarni wprowadza na swoich stronach proste lub rozbudowane konfiguratory. Czasem pozwalają one jedynie uzyskać szybką wycenę zlecenia, jednak zdecydowanie częściej służą do przygotowania niemalże gotowego zamówienia, które można szybko przekazać do produkcji.

 

Dla kogo to rozwiązanie?

Wspomniane wyżej drukarnie nastawione na rynek business-to-business, których asortyment wydruków często ogranicza się wyłącznie współczesnym zaawansowaniem technologicznym, zazwyczaj nie oferują i nie potrzebują konfiguratorów. Ich klienci cenią sobie współpracę ze swoimi opiekunami. Gdzie w takim razie najlepiej sprawdzi się opisywane rozwiązanie?

 

1.      Business-to-consumer

Pierwsza z kategorii, czyli tzw. „B2C”, a więc firmy nastawione na konsumentów oraz drobną sprzedaż w B2B. Drobne, niskowartościowe i częste wydruki najlepiej jest jak najbardziej zaautomatyzować. Chcąc pozostać konkurencyjnym trzeba zadbać o niskie ceny, w których niewiele jest miejsca na marżę i zysk. Przychód z pewnością nie może zostać przejedzony przez obsługę klienta, więc należy skorzystać z konfiguratorów wydruków oferowanych przez systemy web-to-print.

 

2.      Web-to-decor

Wiele drukarni już próbowało się bez tego obejść, jednak te najlepsze i sprzedające najwięcej w sieci oferują wiele możliwości modyfikowania online wybranego do druku zdjęcia. Bez względu, czy będzie to wydruk fototapety, fotoobrazu, plakatu czy naklejki ściennej – możliwość samodzielnego wyboru odpowiedniego kadru, rozmiaru, obrócenia zdjęcia czy nałożenia filtra jest obecnie standardem w sprzedaży online personalizowanych dekoracji. Bez niej albo obsługa klienta zyska sporo pracy, albo znacznie ograniczysz swoją ofertę. Przy drukarniach web-to-decor trzeba zaznaczyć, że często korzystają one z API (skrót od „interfejs programowania aplikacji”, czyli sposobu łączenia się z zewnętrznym zbiorem danych) do zaciągania zdjęć np. z Adobe Stock lub Shutterstock. Dobrej jakości dedykowane poligrafii systemy CMS są odgórnie wyposażone w konfiguratory spójne z przynajmniej jednym takim API.

 

3.      Web-to-fabric

Mniej popularna dziedzina, aczkolwiek bardzo perspektywiczna, bo wciąż rozwijająca się. Web-to-fabric to systemy CMS dedykowane drukowaniu na tkaninach. Częstymi nadrukami tego typu są koszulki, pościel, poduszki, zasłony czy obrusy. W tym przypadku wymagania klientów bywają bardzo podobne do tych, które mają użytkownicy web-to-decor. Główna różnica polega na większym zapotrzebowaniu na możliwość dodania własnych napisów, najlepiej w wielu kolorach i fontach.

Tworzenie własnego konfiguratora

Programiści i designerzy stron internetowych zapewnią obecnie tyle możliwości wyboru funkcji i wyglądu stron, że można mówić o kłopocie bogactwa. Warto nadmienić, że nawet korzystając z usług profesjonalnego UX/UI designera, należy nastawić się na współpracę, a nie jednostronny odbiór prac. Przy tworzeniu strony przydatne może okazać się doświadczenie i wiedza specjalistyczna zleceniodawcy projektu.

Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych i uniwersalnych zasad tworzenia konfiguratora:

  1. Kopiuj od najlepszych – ich pozycja nie jest dziełem przypadku;
  2. Daj testować innym – znając system zdobywasz łatwość poruszania się w nim;
  3. Zmieść konfigurację produktu na jednym ekranie;
  4. Jeśli to możliwe, zapewnij podgląd efektów pracy klienta;
  5. Zrezygnuj z mniej popularnych funkcji – przejrzystość i prostota to podstawa;
  6. Skróć czas sprawdzania plików, np. poprzez Preflight;
  7. Usuń zbędne elementy z ekranu – daj klientowi skupić się na wykonywanej czynności.

Kierując się tymi zasadami oraz łagodnie dobierając gamę kolorystyczną strony, łatwiej będzie Ci stworzyć konfigurator, który będzie przyjazny dla Twoich klientów.

 

Mam konfigurator – co dalej?

Dobrze zaprojektowana wizualnie i funkcjonalnie strona znaczy bardzo wiele. Dla zwiększenia szans na sukces Twojej drukarni online możesz wesprzeć ją kilkoma fajnymi dodatkami. Zaliczyć do nich z pewnością można wspomniane tu integracje z bankiem zdjęć (przez API), preflight – czyli system automatycznego i szybkiego sprawdzania plików, oraz wizualizacje produktów. Natomiast dodatkiem do konfiguratora, o którym wcześniej w artykule nie wspomniano, jest możliwość szybkiego wysłania własnych zdjęć i plików poprzez system „drag and drop”, czyli „przeciągnij i upuść”. To wygodne rozwiązanie jest nie do przecenienia przy imporcie na stronę wielu plików jednocześnie. Inna przydatną opcją może być zapisanie roboczego projektu lub zlecenia i wrócenie do niego później.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Pola z gwiazdką są wymagane