SEO czy AdWords dla drukarni internetowej?

seo i adwords dla drukarnii

Pozycjonowanie vs. Google AdWords.  Podpowiadamy, co jest lepsze i co wybrać!

 

Jednym z ważniejszych zadań stawianych przed marketingiem drukarni internetowej jest generowanie wysokiej jakości ruchu na stronie. Większość ruchu w sieci generują dwa źródła: naturalne wyniki wyszukiwania i reklamy płatne od każdego kliknięcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co zrobić, aby strona Twojej drukarni online była widoczna w Google?
 • Na czym polega pozycjonowanie strony, a na czym reklama w AdWords?
 • Ile kosztują poszczególne działania?

Słowniczek

SEO – skrót od Search Engine Optimization, oznaczającego optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek takich jak Google.

Google AdWords – nazwa sieci reklamowej Google, pozwalający na wyświetlanie sponsorowanych linków w wynikach wyszukiwania oraz w sieci partnerskiej Google.

­

Dajmy to agencji – czyli jak szybko pozbyć się pieniędzy na promocję

Najprostszym a przez to jednym z najpopularniejszych  rozwiązań jest wynajęcie specjalistycznej agencji interaktywnej, której powierzy się opiekę nad wspomnianymi wyżej źródłami ruchu. W ten sposób można uzyskać dostęp do wiedzy i wysokiej jakości pracy grona specjalistów w swoich dziedzinach. Schemat działania jest zazwyczaj dość podobny:

 1. Znalezienie kilku agencji w Internecie lub przez znajomych;
 2. Wysłanie zapytań ofertowych;
 3. Wybór agencji na podstawie przesłanych ofert, rekomendacji itp.

Sposób ten przy odrobinie szczęścia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że trafi się na agencję niespełniającą pokładanych w niej nadziei. Marne efekty wcale nie muszą świadczyć o niskich kompetencjach osób obsługujących wspomniane kanały. Wiele branż, w tym także web to print, jest już bardzo mocno nasyconych, a wielkość wpływów walczą między sobą doświadczone i potężne firmy o wyrobionej przez lata renomie.

Czy zatem nie powinienem oddawać SEO i AdWords agencjom interaktywnym? Jeśli nie masz w swoim zespole odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, musisz podjąć taką współpracę. Słowem kluczowym jest tu jednak „współpraca”, należy być przygotowanym na bliski i częsty kontakt oraz poświęcenie wielu godzin na wspólną optymalizację waszych działań. Szczególnie na początku, gdy jest się na etapie nauki przydaje się tzw. podejście zwinne (agile’owe), które zakłada ciągłą ewolucję oraz wymaga dużego zaangażowania biznesu (Twojego zespołu) w działania zespołu rozwoju rozwiązania (agencja). Agencja musi doskonale znać mocne strony i założenia Twojego biznesu, by znaleźć najlepiej dopasowanych klientów.

SEO czy AdWords – co wybrać?

Żaden budżet na promocję nie jest z gumy, a chcąc robić rzeczy dobrze, należy liczyć się z kosztami. Ile powinno się przeznaczyć na poszczególne działania i co należy w nich zawrzeć?

Pozycjonowanie – dzielimy je na te, które są zgodne z wytycznymi Google (white hat SEO), oraz te którego zdaniem Google lepiej nie używać (black hat SEO), gdyż może skończyć się karą od Google, nawet w postaci niewyświetlania linków do naszej strony. Unikać należy:

 • Dublowania treści (nawet tej przetłumaczonej z innego języka) z innych stron;
 • Pozyskiwania w sposób nienaturalny niskiej jakości linków przychodzących do strony;
 • Nadużywania słów kluczowych.

Z kolei te działania Google rekomenduje i nagradza wysokimi pozycjami:

 • Unikatowe, wysokiej jakości teksty – koszt zazwyczaj kilku tysięcy złotych na start. Wymagane jest opisanie każdego produktu i każdej strony z osobna przynajmniej na kilkaset znaków, by powstało jak najwięcej dobrej jakości treści. W kolejnych miesiącach rekomendowane jest publikowanie na stronie kolejnych treści np. w formie bloga. Koszt bloga to przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie.
 • Wysokiej jakości linki przychodzące – np. z artykułów specjalistycznych lub blogów z pokrewnej branży to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych za publikację. Przydatne są także w małej ilości wpisy w dobrej jakości katalogach firm, które kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
 • Optymalizacja strony pod kątem szybszego i lepszego wyświetlania na wielu urządzeniach – dobrej jakości systemy web to print są zazwyczaj w dużej mierze już częściowo zoptymalizowane. Bardziej szczegółowe działania wymagane przez agencje są często wykonywane w ramach dodatkowego kodowania strony.

Ostatnia wymieniona pozycja jest zazwyczaj pierwszym działaniem, które należy wykonać jeszcze przed publikacją strony. Większość agencji wymaga wykonania od klienta przynajmniej kliku działań usprawniających działanie witryny.

Google AdWords – sposobów na reklamę w sieci reklamowej Google jest naprawdę wiele, a najpopularniejsze z nich to:

Reklama w wyszukiwarce– czyli reklama w formie linków widocznych u góry i na dole strony wyników wyszukiwania (skrót. SERP od Search Engine Results Page). Koszt takiej reklamy to od kilku groszy do kilku złotych za kliknięci, niestety nie ma tutaj reguły a koszt kliknięcia zależy od poszczególnego słowa oraz wielu innych czynników jak np. „jakość” strony docelowej. Więcej o kosztach kliknięcia przeczytasz później.

AdWords przykład

Reklama AdWords w wyszukiwarce

Google Product Search – wyświetlanie propozycji produktów na podstawie wyszukiwania w formie kart z widocznym zdjęciem, nazwą i ceną. Nieco mniej klikalne od reklam tekstowych. Koszty prowadzenia kampanii są często niższe z uwagi na mniejszą konkurencję, aczkolwiek przygotowanie kreacji bardziej czasochłonne.

PLA w wyszukiwarce - przykład

Reklama PLA w wyszukiwarce

Gmail Sponsored Promotions – reklama wyświetlana na skrzynkach Gmail. Podobnie jak reklama na Facebooku, może być pokazywana na podstawie aktualnych zainteresowań użytkownika. Ta forma jest dość rzadko wykorzystywana. Sprawdza się w niewielu branżach.

Gmail Ads przykład

Reklama Gmail Sponsored Promotions

Bannery w sieci Google AdSense – banery wyświetlane na stronach internetowych, których autorzy wyrazili chęć pokazywania swoim czytelnikom targetowanych reklam. Mogą mieć wiele form graficznych. Kliknięcia zazwyczaj są bardzo tanie, ale generują zazwyczaj kiepskiej jakości ruch (nie dotyczy remarketingu, czyli wyświetlania reklam użytkownikom, którzy byli już na naszej stronie).

Przykład reklamy display

Reklama banerowa w sieci reklamowej Google AdWords

Aby reklamy w ogóle były wyświetlone musi być zgodna z warunkami Google oraz otrzymać więcej od konkurencji punktów według następującego wzoru:

Ocena trafności w skali 1-10 x Zadeklarowana wartość opłaty = Ranking reklamy

Optymalizacja kampanii w Google AdWords będzie polegać na doborze jak najbliższej ideałowi grupy docelowej, miejsc wyświetlania reklam, określaniu stawek za kliknięcie i doborze słów kluczowych. Po kilku miesiącach intensywnej pracy możliwe jest zmniejszenie stawek za kliknięcie nawet kilkukrotnie przy jednoczesnym pozyskiwaniu sporo lepiej konwertujących klientów.

Ile należy wydać na obsługę reklam AdWords przez agencję? Zazwyczaj najkorzystniejsza podkątem zwrotu z inwestycji jest reklama tekstowa, gdzie zazwyczaj pobierana jest sama prowizja od budżetu bez kosztów ustawienia kampanii. Prowizja wynosi zazwyczaj od 20 do nawet 35 proc. Droższe są pozostałe formy promocji, bowiem wymagają więcej pracy na start oraz ich optymalizacja bywa bardziej czasochłonna. W takich przypadkach do standardowej prowizji należy czasem doliczyć stałą, comiesięczną opłatę.

Z doświadczenia wiemy aby osiągnąć zauważalną skalę działania dla początkowej drukarni należy się liczyć z kosztami około 6 000zł miesięcznie.

Którą formę promocji wybrać?

Choć mniej pewne i późniejsze w efektach, bardziej opłacalne może się wydawać pozycjonowanie strony, bowiem z pozoru z każdym miesiącem dokładamy kolejną cegiełkę do naszego ogródka, by było lepiej, lepiej i lepiej. Adwords dla web to print może z kolei sprawiać wrażenie to ciągłej licytacji, gdzie po wyczerpaniu budżetu zostajemy z niczym. W rzeczywistości oba te rozwiązania oznaczają ciągłą walkę z innymi drukarniami internetowymi: o lepszej jakości treść, o lepiej dopasowane reklamy czy korzystniejsze promocje i ceny.

Nie ma idealnego rozwiązania czy modelu podziału budżetu. Często jednak zakłada się, że z początku dobrze jest przeznaczyć więcej pieniędzy na reklamy AdWords, by wygenerować jakikolwiek ruch na stronie, zanim osiągnie się wysokie pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania. Ważnym elementem w pozyskiwaniu ruchu oraz klientów jest dywersyfikacja. Pamiętaj że opieranie się na jednym kanale jest bardzo ryzykowne dla Twojego biznesu.

Jeśli masz więcej pytań o sposobach pozyskiwania ruchu dla twojej drukarni, zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą marketingu dla drukarni. Nasi specjaliści pozjadali  zęby na niejednej kampanii online w kontekście drukarni internetowych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Pola z gwiazdką są wymagane