W XXI wieku prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma wiele zalet. To przede wszystkim szansa na stosunkowo szybkie zarobienie konkretnych pieniędzy. W wielu przypadkach znacznie wyższych niż praca na etacie, nawet na specjalistycznym stanowisku w popłatnej branży. Warto zakładać firmy w obszarach nowych technologii, IT albo po prostu usług świadczonych mobilnie, które są idealnie dopasowane do potrzeb współczesnych, zabieganych ludzi. Takim dobrym pomysłem może się okazać założenie drukarni internetowej.
Na czym polega prowadzenie drukarni internetowej?
Specyfiką działalności drukarni internetowej jest mobilna obłuska Klientów. To może wyglądać na dwa sposoby:
- Klient ma możliwość za pośrednictwem strony internetowej drukarni wysłać plik, opis usługi, wydruku, który zamawia, z podaniem parametrów wydruku, preferowanego terminu odbioru gotowego zamówienia w punkcie stacjonarnym drukarni.
- Klient ma możliwość nie tylko zamówić preferowaną usługę druku, podać jej opis, ale również i zamówić usługę dostarczenia wydrukowanych materiałów pod wskazane przez niego miejsce w oznaczonym czasie.
Nowoczesne drukarnie internetowe działają tak, że całkowicie zredukowany jest czas trwania zamówienia usług drukarskich, jak i możliwie największy odsetek czynności związanych ze złożeniem zamówienia, odbiorem gotowego druku Zamawiający realizuje online.
Kilka jest determinant sukcesu drukarni internetowej
Wielu startujących przedsiębiorców zastanawia się, czy założenie własnej drukarni internetowej nie jest zbyt ryzykownym działaniem. Praktyka pokazuje, że taka działalność może być sukcesem, ale na pewnych warunkach. Mianowicie, zakładając drukarnię internetową, trzeba:
- Zadbać o funkcjonalny, innowacyjny system informatyczny, tak, aby Internauta w prosty sposób, zawsze mógł składać zamówienia,
- Świadczyć bieżące realizowanie przez zespół zamówień online, by nie było opóźnień czasowych,
- Gwarantować Klientom wysoką, jakość druku, jak i rzeczywiście różnego rodzaju usługi,
- Świadczyć usługi drukarskie, bezpośrednią obsługę Klientów w sposób jak najbardziej zgodny z ich oczekiwaniami,
- W preferencyjny sposób obsługiwać Klientów stałych,
- Wprowadzić specjalne programy rabatowe, lojalnościowe dla Klientów najbardziej dochodowych dla firmy.
Przed założeniem drukarni internetowej warto zrobić rachunek zysków i strat …
Ostateczna decyzja o założeniu drukarni internetowej powinna być poprzedzona zrobieniem rachunku zysków i strat. Warto w tym zakresie ustalić:
- Koszty prowadzonej działalności,
- Zakres prowadzonej działalności,
- Nakłady początkowe na otwarcie działalności,
- Możliwe nakłady nieprzewidziane,
- Potencjalne korzyści i zyski z działalności,
- Ryzyko działalności,
- Ocenę konkurenci na danym rynku.
Oprócz tego, osoba, która myśli nad założeniem drukarni internetowej, powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrafi być systematyczną, dobrze planować, analizować konkurencję, być otwartą na ustawiczne zmiany (wprowadzanie nowości do oferty usług drukarskich). Niestety przyjmowanie zleceń on-line do drukowania musi być sprzężone ze stosunkowo szybkich ich realizowaniem w praktyce. Klient, który da zlecenie druku, a nie otrzyma go w planowanym terminie, więcej nie wróci, ani danego miejsca nie poleci znajomym. Do prowadzenia drukarni internetowej nie nadają się, więc osoby, które nie potrafią dochować przyrzeczonych terminów.
Przy założeniu drukarni internetowej warto działać zgodnie z biznesplanem…
Zakładając działalność gospodarczą (drukarnię internetową) kluczowa jest systematyczność i spójność postępowania. W tym zakresie ważne jest, aby:
- Ustalić cele i misję prowadzenia drukarni,
- Określić wartości działania drukarni,
- Zaprojektować procedurę przyjmowania, realizowania zamówień,
- Ustalić procedurę przyjmowania, rozpatrywania reklamacji Klientów,
- Opracować system premiowy, lojalnościowy, rabatowy dla Klientów,
- Określić strukturę zatrudnienia i pracy w drukarni,
- Ustanowić osoby odpowiedzialne (ewentualnie firmę zewnętrzną) za doskonalenie systemu informatycznego drukarni, naprawienie awarii,
- Określić osoby (jednostki) odpowiedzialne za sprawy dokumentacyjne, obrachunkowe, np. wystawianie faktur,
- Zaprojektować fazy tworzenia drukarni internetowej,
- Oszacować planowany budżet wydatków, związanych z założeniem drukarni.
Założenie drukarni bywa kosztowne, ale można skorzystać z wielu źródeł wsparcia finansowego, – jakich?
Kolejny dylemat, jaki towarzyszy rozpoczęciu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, to kwestie finansowe. Skąd pozyskać środki? Na to pytanie Przedsiębiorca również musi odpowiedzieć, zwłaszcza, gdy samodzielnie nie dysponuje wystarczającą gotówką na ten właśnie cel. Alternatywne rozwiązania na zgromadzenie potrzebnych środków finansowych (od 15 tys. – 100 tys.) są następujące:
- Skorzystanie z kredytu inwestycyjnego,
- Znalezienie wspólników, sponsorów,
- Poszukiwanie sponsorów metodą crwodfundingu,
- W przypadku zakładania startupów korzystanie z dotacji celowych dla tej postaci firm.
Jak więc widać, założenie drukarni internetowej to rozwiązanie warte uwagi. Obecnie rośnie zainteresowanie usługami drukarskimi, poligraficznymi. Ważne jest też tworzenie wysokiej, jakości materiałów reklamowych, a ich drukiem również zajmują się drukarnie. Współczesny Zamawiający bywa jednak mocno wymagający. Bardzo ważne jest, więc zapewnienie mu dobrego druku w niskich cenach, przy jednoczesnej sprawnej obsłudze bezpośredniej. Osoby zainteresowane założeniem drukarni online powinny dysponować odpowiednimi środkami albo już na starcie je zgromadzić z innych źródeł finansowania. Ponadto kluczowe jest również, aby drukarnie internetową prowadziły osoby systematyczne, terminowe, które będą w stanie dopilnować realizowanie zamówień Klientów zgodnie z ich preferencjami czasowymi. Jeśli ww. oczekiwania Klientów będą spełnione, a drukarnia internetowa będzie świadczyć w szerokim zakresie usługi drukarskie, poligraficzne, wysokie jest prawdopodobieństwo, że odniesienie rynkowy sukces. Warto w jej prowadzeniu stawiać na pozyskiwanie stałych Klientów i ich utrzymanie, np. poprzez programy lojalnościowe.